Menu

Impregnace Inproducts – jak s nimi správně pracovat?

14.3.2018  | 2. Články

Při sepisování často kladených dotazů k našim produktům jsme si uvědomili, že zásady správné aplikace pro nové impregnace Inproducts si zaslouží vlastní článek. Tento příspěvek tedy píšeme proto, abychom vám co nejlépe poradili, jak s našimi impregnacemi pracovat a podařilo se vám využít jejich maximální potenciál. Aplikace našich produktů je rychlá a jednoduchá, v následujícím obsahu však najdete potřebné informace k tomu, abyste zajistili 100% funkci přípravků.

Začneme čtyřmi nejdůležitějšími zásadami, platnými pro všechny druhy impregnací Inproducts, níže se budeme věnovat bližším radám pro konkrétní použití dle různých produktů. Jednotlivé impregnace se mezi sebou liší koncentrací hlavní účinné látky. Koncentrace jsou vyladěny pro dané typy materiálů a jejich použití.

čtveřice copy 2

4 obecná pravidla pro práci s impregnacemi Inproducts:

Screen Shot 2018-03-14 at 14.06.361) Ještě před aplikací dbejte na řádné vyčištění materiálu, který chcete impregnovat. Zvýšenou pozornost věnujte v případě, pokud jste materiál v minulosti ošetřovali jinou impregnací, s jejímiž účinky jste nebyli příliš spokojeni, nicméně zbytky chemických přípravků mohou být stále přítomny. V takovém případě je potřeba oděv/textil vyprat. Následně aplikujte na dokonale suchý a čistý textil.

2) Pro správnou funkci je také potřeba, aby se impregnace důkladně vsákla do ošetřovaného materiálu. Rozprašovač, který jsme zvolili, by se měl co nejlépe postarat o rovnoměrné nanášení. Pokud impregnujete tužší materiál – batoh, membránové oděvy, broušenou kůži – vsáknutí přípravku můžete napomoci vtíráním do tkaniny čistou houbičkou nebo hadříkem. Impregnace nejsou určeny pro materiály, do kterých se nemůžou vsáknout.

3)
Neméně důležitou zásadou jako všechny předešlé je vyčkání 24h od aplikace. Pozor – nestačí pouze počkat, až bude ošetřený textil suchý, pro kompletní utvrzení křemíkové ochranné vrstvy je nutné čekat déle! Během uplynutí 24h od aplikace s ošetřeným materiálem zbytečně nemanipulujte, oblečení ani obuv nenoste, netestujte vodoodpudivou funkci a nevystavujte čerstvě ošetřený materiál mrazu!

varování4) V prvé řadě vás poprosíme důrazně dbát na varování “chraňte před mrazem”. Zamrznutí impregnace naruší důležité chemické vazby ve složení a po následném roztání může být přípravek zcela znehodnocen. Z toho důvodu v zimním období impregnace řádně obalujeme, lepíme štítky s varováním na balíky a důsledně dbáme na to, aby nedošlo k zamrznutí v rámci přepravy. Pokud panují opravdu silné mrazy, impregnace neodesíláme! Zároveň vás prosíme, abyste na tuto skutečnost dbali i po zakoupení a nenechávali například impregnaci za mrazu přes noc v autě, v rekreačních budovách, které jsou v době vaší nepřítomnosti nevytápěné, apod.

Spotřeba impregnací Inproducts

Důležitá otázka spotřeby samotného roztoku se přímo pojí s ošetřovaným materiálem, resp. je variabilní a odvíjí se od tloušťky a savosti povrchů. Obecně platí, že čím tenčí a savější povrch, tím je spotřeba nižší. Na etiketách uvádíme spotřebu 25 – 100 ml/m2, která je v praxi dosažitelná. V některých případech tužších a přirozeně málo savých materiálů je však počítat se spotřebou vyšší, pokud vám bude záležet na důkladném ošetření.

Inproducts Premium na OBUV

obuv homepage
Nejlepší službu při zachování maximální jednoduchosti aplikace poskytuje tento přípravek textilní nebo semišové obuvi. U lehčích a savých materiálů zajistí opravdu fascinující účinky a silný hydrofobní a samočistící efekt. Tato impregnace je tedy ideální volbou pro péči a ochranu tenisek, plátěných bot, běžeckých bot, volnočasové letní obuvi, mokasín, semišových polobotek, atd.

Impregnace se samozřejmě dá použít i na outdoorovou obuv z přírodní nebo broušené usně, zde je však samozřejmě nutné počítat s důkladnější aplikací vtíráním do kůže, a zároveň mít na paměti, že naše impregnace na vodní bázi nenahrazuje syntetické nebo přírodní tuky a oleje, které kůži chrání před vysušením a popraskáním. Pro péči o takovou obuv tedy doporučujeme kombinovat naší impregnaci spolu s vosky na koženou trekovou obuv. Do budoucna se plánujeme zaměřit i na vývoj přípravku, který bude kvalitní useň nejen impregnovat, ale také vyživovat a chránit před popraskáním.

Inproducts Premium na OUTDOOR ODĚVY

outdoor homepage
U přípravku určeného na outdoorové oděvy je situace obdobná. Zpravidla se počítá s aplikací na tužší materiály, je tedy potřeba zajistit důkladné a rovnoměrné vsáknutí impregnace do svrchní vrstvy oblečení. Přípravek je přímo vyvinut pro použití na membránové nepromokavé systémy (Gore-Tex, Softshell, Climatonic, apod.). Pouze lidé znalejší problematiky takového oblečení však vědí, že samotné nepromokavé membrány jsou součástí vnitřní vrstvy. Impregnací tedy neovlivňujete nepromokavost vnitřní membrány, ale neméně důležitou vodoodpudivost vnější vrstvy oblečení. Pokud nebudete vnější vrstvu impregnovat kvalitním přípravkem, membrána sice vodu nepropustí, avšak vnější vrstva ano. V důsledku toho oblečení ztěžkne a na tělo bude chladem a diskomfortem působit vcelku obdobně, jako by byl oděv promočený.

Pokud se rozhodnete impregnovat nově zakoupené oblečení, neváhejte se u jeho prodejce informovat o tom, zda kusy od daného výrobce nejsou průmyslově impregnovány již z výroby! Pokud ano, je důležité průmyslovou impregnaci z povrchu vyčistit, ideálně průplachem čistou vodou a Inproducts aplikovat na suchý a čistý materiál. Stejně tak postupujte v případě, že jste na oblečení zkoušeli v minulosti jiné impregnace, s jejichž funkcí nebo výdrží jste nebyli spokojeni. I pokud již vodu neodpuzují, zbytky mohou zůstávat v materiálu a ovlivňovat působení našeho přípravku. Aplikaci provádějte nástřikem, případně následným vtíráním, pokud materiál špatně saje.

Inproducts Premium na STANY A BATOHY

Stan copy 2
Udivuje nás, jak malé procento lidí ve srovnání s lidmi, kteří se aktivně zajímají o ošetřování oblečení a obuvi, řeší také neméně důležitou péči o stany a textilní zavazadla. Přitom v momentě, pokud se na svých cestách a tůrách dostanete do opravdu silného lijáku, riskujete znehodnocení důležitých a choulostivých věcí, které si s sebou v batohu nesete – fotoaparáty, doklady, klíčky od automobilů, apod. Ošetření stanu nebo batohu impregnací Inproducts je přitom tak jednoduché!

U menších městských nebo outdoorových batohů není o čem přemýšlet. Impregnace může poskytnout o to větší trvanlivost a výdrž, čím méně dochází k přímým lomům a mechanickým otěrům ošetřeného materiálu – ten je zpravidla u batohů menší, než u bundy nebo kalhot.

Velmi doporučujeme také ošetřit i větší batohy a krosny, které sice zpravidla mívají přiložené pláštěnky na zavazadlo, nicméně snadno se můžete dostat do situace, kdy oněch pár chvil od sundání batohu přes vyndání a natažení pláštěnky na promočení stačí (pozn. red.: autor hovoří o osobní zkušenosti s tropickými lijáky v Kambodži :). Budete tak mít dvojí jistotu, že vaše důležité věci a náhradní oblečení zůstane v suchu právě v případech, kdy jste opravdu daleko od civilizace.

Jedna lahvička vystačí na ošetření menšího stanu pro 1 osobu. Pro ošetření stanu pro 2 a více osob doporučujeme vzhledem k ploše zakoupit minimálně 2 přípravky – zkuste odhadnout ošetřovanou plochu s tím, že na lehkou stanovinu spotřebujete 50 ml/m2, čili s jednou lahvičkou impregnujete cca 4 m2 plochy stanu. Při stanování za dlouhodobého a intenzivního deště nebo po nedokonalé aplikaci se může stát, že začne prosakovat i ošetřený materiál. Velmi však oceníte následnou rychlost schnutí ošetřeného stanu, která je tak rychlá, že takřka eliminuje riziko zatuchání.

Inproducts Premium na PRACOVNÍ ODĚVY

_MG_0008 copy
S naší čtvrtou impregnací z řady jsme se rozhodli na trh přinést něco zcela nového. Během vývoje jsme mysleli na nemalý počet lidí, jejichž práci obdivujeme a je nesmírně důležitá pro celou společnost. Jedná se o všechny, kteří jsou ve své každodenní práci vystaveni extrémním podmínkám a mnohdy riziku vážným úrazům. Hasičům, vojákům, záchranným složkám, policistům, lékařům, lesníkům, mechanikům – všem těm a spoustě dalším profesím nyní představujeme jedinečnou možnost, jak chránit jejich pracovní oděvy.

Hlavní výhoda této impregnace z řady je, že nechrání pouze před promočením, ale ošetřeným povrchům poskytuje i oleofobnost a mimořádnou odolnost vůči zašpinění těžce pratelnými skvrnami. V rámci příprav a testování si dokonce odborník na těžbu a zpracování dřeva chválil po ošetření jeho pracovního oděvu minimalizaci ulpívání a lepení čerstvých pilin na impregnovaný oděv.

Zásady aplikace přípravku na pracovní oděvy jsou stejné. Opět však připomínáme důležitost čistoty oděvu před ošetřením – tato připomínka může být v této kategorii o to důraznější, neboť se předpokládá, že používané pracovní oděvy trpí zvýšeným znečištěním chemicky agresivnějšími látkami.

A co přípravky For Ladies a For Gentlemen?

Lad&GentZvídavější z vás si také mohli všimnout, že v kategorii impregnací Inproducts máme zalistovány ještě o 2 přípravky navíc. Jedná se o speciální impregnace na nejjemnější a luxusní látky, z důvodů nákladnosti vydání nové produktové řady jsme se však jejich vydání rozhodli odložit. Vzhledem ke kladným reakcím na první 4 vydané produkty očekáváme, že k vydání dvou speciálních v dohledné době dojde.

Nenašli jste ve článku odpověď  na konkrétní otázky?

Téma je celkově zvlášť obsáhlé a chápeme, že ze sta lidí bude chtít každý ošetřovat jiný kus oblečení nebo doplňků a kombinací materiálů je také přehršel. Pokud byste si s něčím nebyli jisti, určitě nás neváhejte kontaktovat a rádi vám s čímkoliv poradíme!

Děkujeme za pozornost a přejeme hezký den
Tým Inproducts & Nanoprotech & GNP

Zpět na články